Magia nad Tamizą. Trzecia opowieść Diane Setterfield

Pamiętacie Margaret Lee, córkę antykwariusza, i tajemniczą Vidę Winter? A Williama Bellmana, który pewnego dnia strzelił z procy do czarnego kruka? Pewnie tak. Bohaterów powieści Diane Setterfield trudno zapomnieć. I trudno nie czekać na jej kolejne książki. Na szczęście nie przestała pisać: do polskich księgarń trafiła trzecia powieść autorki – “Była sobie rzeka“ (https://www.taniaksiazka.pl/byla-sobie-rzeka-diane-setterfield-p-1347681.html).

Powieści czytelniczki

Diane Setterfield (ur. 1964), brytyjska autorka mieszkająca w Oxfordzie, zwykła mawiać, że jest “najpierw czytelniczką, a dopiero później pisarką”. Zanim zaczęła wydawać swoje powieści, była ekspertem od twórczości innych: studiowała literaturę francuską, swoją pracę doktorską poświęciła wczesnym powieściom André Gide’a, pracowała jako wykładowca we Francji i w Wielkiej Brytanii. Jednak w końcu zdecydowała się zaryzykować i – podobnie jak E. E. Schmitt (autor “Oskara i pani Róży”) – porzuciła karierę akademicką na rzecz pisarstwa. Biorąc pod uwagę, że jej debiutancka “Trzynasta opowieść” (2006) trafiła na listę bestsellerów New York Times’a, ukazała się w niemal 40 krajach i została sprzedana w ponad 3 milionach egzemplarzy, można uznać, że był to dobry wybór.

Sukcesy większe i mniejsze

Po rewelacyjnej pierwszej książce, uhonorowanej prestiżowymi nagrodami, przyszedł czas na drugą – przez czytelników i krytyków przyjętą nieco chłodniej. Jednak i tak można uznać, że “gorsza” powieść pani Setterfield wygrywa z najlepszymi powieściami wielu autorów usiłujących zasłużyć na miano pisarzy. Dobra passa wróciła w 2019 roku wraz z jej trzecim dziełem. Książka “Była sobie rzeka” zdobyła nominację do Goodreads Choice Award oraz HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej.

Magiczna opowieść z zagadką

Akcja książki rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku w Anglii. Pewnej zimowej nocy do gospody nad Tamizą wchodzi poraniony człowiek, niosąc wyłowione z wody dziecko. Jest już za późno na ratunek i dziewczynka umiera. Atmosfera staje się tajemnicza, gdy ta sama dziewczynka w niewytłumaczalny sposób wraca do życia. Nikt nie zna tożsamości dziecka, które okazuje się nieme. Są jednak aż trzy rodziny “po przejściach”, dla których staje się ono promykiem nadziei: dla Antony’ego i Heleny, którym dwa lata wcześniej zaginęło dziecko, dla gospodyni pastora, która utraciła swoją siostrę, i dla miejscowego farmera, który wierzy, że tajemnicza dziewczynka to jego wnuczka – dotąd trzymana w ukryciu przez swojego ojca. “Była sobie rzeka” to opowieść z elementami folkloru, baśni i magii, a także z zagadką, która niepokoi zarówno bohaterów książki, jak i czytelnika.

People obraz autorstwa Racool_studio - www.freepik.com